Night Slugs go worldwide

  • Published
    Thu, 18 Sep 2014, 16:59
  • Share
  • The label crew are gearing up for a busy touring season.
  • Night Slugs go worldwide image
  • The Night Slugs crew are preparing for a number of world tour stops over the coming months. The label will head to Saint Judes in Glasgow on Thursday, September 18th, for the Scottish edition of their new night Club Rez with Neana, Bake, Georgia Girls and P.O.L. Style. Then they're off to Tokyo for a showcase presented by Red Bull Music Academy on Monday, September 22nd. Representing the imprint at Shibuya's Unit nightclub will be Bok Bok, L-Vis 1990 and Girl Unit. After the Tokyo takeover, L-Vis 1990 will head back to the US for gigs at both VIA Festival locations, playing back-to-back with Traxman in Chicago on October 3rd and again in Pittsburgh on the 4th. Then he'll hop on a brief European tour with Monkeytown's Modeselektion crew, stopping at Amsterdam's Melkweg on the 16th, Electric in Paris on the 17th, Troxy in London on the 18th and Razzmatazz in Barcelona on the 19th. Girl Unit will make a rare stateside appearance with Letherette and Eli Escobar at New York's Output on October 2nd. Bok Bok, meanwhile, will head to Poland for a back-to-back set with DJ Funk on October 17th, playing alongside Robert Hood, Dopplereffekt, DJ Stingray, DJ Spinn and more. He'll return to England for a November 13th gig at Joshua Brooks in Manchester. Egyptrixx will play an October gig at the Mexico City edition of MUTEK, which takes place between the 20th and the 26th. Jam City will hit Berghain on October 10th for Janus, the club night run by resident DJs M.E.S.H., Lotic and Kablam. He'll also stop by Unsound Festival in Poland for a gig on the 18th. Jacques Greene will head to Turin in November to play the Alfa Mito Club To Club festival, which takes place between the 5th and the 9th; the date of his gig has not been announced.





    • Wed, 1 Oct 2014

      VIA 2014 Pittsburgh

      Dance System, Richard Devine, Traxman, Paul Fleetwood, Yppah, MikeQ, Bambounou, Holly Herndon, Chase Smith, Blue Hawaii, JD Samson, Circuit des Yeux, Cities Aviv
      Pennsylvania
      TBA - Pennsylvania
      8

    • Wed, 1 Oct 2014

      VIA 2014 Pittsburgh

      Dance System, Richard Devine, Traxman, Paul Fleetwood, Yppah, MikeQ, Bambounou, Holly Herndon, Chase Smith, Blue Hawaii, JD Samson, Circuit des Yeux, Cities Aviv
      Pennsylvania
      TBA - Pennsylvania
      8





    • Sun, 12 Oct 2014

      Unsound Festival 2014: The Dream

      Robert Hood, Philip Sherburne, Pinch, Perc, Skatebård, Susanna, Dopplereffekt, Kassem Mosse, The Bug, Eltron John, Vladislav Delay, Ben Frost, Bjørn Torske, Bok Bok, DJ Stingray 313, Xeno & Oaklander, Radian, DJ Funk, Joey Anderson, DJ Spinn, Le Petit Garçon, Blondes, Objekt, Jam City, Rrose, Mumdance, Call Super, Vessel, El Kid, Grouper, M.E.S.H., Evian Christ, Wanda Group, Lee Gamble, RRRKRTA, Willie Burns, Zhou, Stanislav Tolkachev, Lorenzo Senni, Lena Willikens, Pharmakon, Karen Gwyer, Ninos Du Brasil, Bronze Teeth, We Will Fail, Novelist, Total Freedom, Lotic, Kablam, Amnesia Scanner, Atom™, DJ Taye, Miss Red, Flowdan, Olivia, Robin Fox, Suzanne Ciani, Deathprod, Nurse With Wound, Craig Leon, Jenny Hval, Meshes, Valerio Tricoli

    • Sun, 12 Oct 2014

      Unsound Festival 2014: The Dream

      Robert Hood, Philip Sherburne, Pinch, Perc, Skatebård, Susanna, Dopplereffekt, Kassem Mosse, The Bug, Eltron John, Vladislav Delay, Ben Frost, Bjørn Torske, Bok Bok, DJ Stingray 313, Xeno & Oaklander, Radian, DJ Funk, Joey Anderson, DJ Spinn, Le Petit Garçon, Blondes, Objekt, Jam City, Rrose, Mumdance, Call Super, Vessel, El Kid, Grouper, M.E.S.H., Evian Christ, Wanda Group, Lee Gamble, RRRKRTA, Willie Burns, Zhou, Stanislav Tolkachev, Lorenzo Senni, Lena Willikens, Pharmakon, Karen Gwyer, Ninos Du Brasil, Bronze Teeth, We Will Fail, Novelist, Total Freedom, Lotic, Kablam, Amnesia Scanner, Atom™, DJ Taye, Miss Red, Flowdan, Olivia, Robin Fox, Suzanne Ciani, Deathprod, Nurse With Wound, Craig Leon, Jenny Hval, Meshes, Valerio Tricoli

    • Thu, 16 Oct 2014

      Modeselektion

      Henrik Schwarz, Modeselektor, Jorn Liefdeshuis, Nosaj Thing, Dance System, Dark Sky, Schlachthofbronx, Akkord, Alex Banks, Born in Flamez

    • Thu, 16 Oct 2014

      Modeselektion

      Henrik Schwarz, Modeselektor, Jorn Liefdeshuis, Nosaj Thing, Dance System, Dark Sky, Schlachthofbronx, Akkord, Alex Banks, Born in Flamez





    • Mon, 20 Oct 2014

      MUTEK.MX 2014

      Mathew Jonson, Roman Flügel, Lawrence, Geddes, Pantha Du Prince, Deadbeat, Andy Stott, Max Cooper, Kangding Ray, Metrika, The Bug, Ben Frost, Axel Boman, Jon Hopkins, Planningtorock, Oneohtrix Point Never, Heatsick, Egyptrixx, Millie & Andrea, Laurel Halo, Daniel Avery, Pachanga Boys, Zombies In Miami, Jonas Reinhardt, AAAA, Turning Torso, Flowdan, Siete Catorce, Schez, Mijo, Driftmachine
      Center
      TBA - Mexico
      59

    • Mon, 20 Oct 2014

      MUTEK.MX 2014

      Mathew Jonson, Roman Flügel, Lawrence, Geddes, Pantha Du Prince, Deadbeat, Andy Stott, Max Cooper, Kangding Ray, Metrika, The Bug, Ben Frost, Axel Boman, Jon Hopkins, Planningtorock, Oneohtrix Point Never, Heatsick, Egyptrixx, Millie & Andrea, Laurel Halo, Daniel Avery, Pachanga Boys, Zombies In Miami, Jonas Reinhardt, AAAA, Turning Torso, Flowdan, Siete Catorce, Schez, Mijo, Driftmachine
      Center
      TBA - Mexico
      59

    • Wed, 5 Nov 2014

      Alfa Mito Club To Club 2014

      Apparat, Pantha Du Prince, Kode9, Marcel Dettmann, Luke Vibert, Clark, Rustie, Caribou, Marcelo Tag, RILLS, Ben Frost, Axel Boman, John Talabot, Vaghe Stelle, Mark Ernestus, SBTRKT, Ben UFO, Tiger & Woods, Jacques Greene, Recondite, Millie & Andrea, Morphosis, Laurel Halo, Giorgio Valletta, The Taste, How To Dress Well, Vessel, Visionist, Evian Christ, Ron Morelli, Fatima Al Qadiri, Dave Saved, Jessy Lanza, Lorenzo Senni, Kelela, Chet Faker, Future Brown, Tikiman, Stump Valley, Ninos Du Brasil, Primitive Art, Uabos, Talaboman
      North
      TBA - Boat
      197

    • Wed, 5 Nov 2014

      Alfa Mito Club To Club 2014

      Apparat, Pantha Du Prince, Kode9, Marcel Dettmann, Luke Vibert, Clark, Rustie, Caribou, Marcelo Tag, RILLS, Ben Frost, Axel Boman, John Talabot, Vaghe Stelle, Mark Ernestus, SBTRKT, Ben UFO, Tiger & Woods, Jacques Greene, Recondite, Millie & Andrea, Morphosis, Laurel Halo, Giorgio Valletta, The Taste, How To Dress Well, Vessel, Visionist, Evian Christ, Ron Morelli, Fatima Al Qadiri, Dave Saved, Jessy Lanza, Lorenzo Senni, Kelela, Chet Faker, Future Brown, Tikiman, Stump Valley, Ninos Du Brasil, Primitive Art, Uabos, Talaboman
      North
      TBA - Boat
      197