Bill Patrick








    • Fri, 4 Jan 2013

      The BPM Festival

      John Digweed, Sasha, Steve Lawler, Danny Tenaglia, Carl Cox, Stacey Pullen, Richie Hawtin, Lee Burridge, Masters At Work, Sven Vath, Doc Martin, H-Foundation, Slam, Mr C, Josh Wink, Bill Patrick, DJ Three, Matthew Dekay, Nic Fanciulli, Marco Carola, Luciano, Behrouz, Ellen Allien, Damian Lazarus, Chus & Ceballos, Victor Calderone, Loco Dice, Dan Ghenacia, Matt Tolfrey, Cassy, Dixon, Henrik Schwarz, Andrew Grant, Heidi, Mike Shannon, Guy Gerber, Mark Knight, John Acquaviva, Sander van Doorn, Jamie Jones, Justin Martin, DJ Harvey, Martin Buttrich, Ryan Crosson, Paco Osuna, Simon Baker, Alexi Delano, Mark Henning, Dubfire, Sharam, Seth Troxler, Jori Hulkkonen, Droog, Robbie Akbal, Ricky Ryan, Marc Antona, Shonky, Gavin Herlihy, Butch, jozif, The Martinez Brothers, Dyed Soundorom, Saeed Younan, Nick Curly, Rhadoo, Laura Jones, Mano Le Tough, Lee Foss, System Of Survival, Jojoflores, The Mole, Pirupa, Thugfucker, Wolf + Lamb, Soul Clap, Robert Dietz, The Junkies, Subb-an, Willie Graff, Carlo Lio, Robert James, Shaun Reeves, Darius Syrossian, Crazy Larry, Catz 'N Dogz, Nicole Moudaber, Julien Loreto, Nitin, Tanner Ross, No Regular Play, Lauren Lane, Mendo, Thomas Gold, Cozzy D, Danny Daze, tINI, Detlef, Peter Bailey, Nathan Barato, Nicolas Matar, Tale Of Us, Clockwork, David Herrero, Pleasurekraft, Art Department, Miguel Campbell, Cajmere, DJ Tennis, Maceo Plex, Richie Santana, Antonio Piacquadio, Eats Everything, Richy Ahmed, Sean Miller, Wildkats, Benoit & Sergio, PillowTalk, Francesca Lombardo, Black Light Smoke, Infinity Ink, Bob Moses, HNQO, Tone Of Arc, Apollonia, Rony Seikaly, Frank & Tony





    • Fri, 3 Jan 2014

      The BPM Festival 2014

      John Digweed, Sasha, Steve Lawler, Danny Tenaglia, Timo Maas, Stacey Pullen, Richie Hawtin, Lee Burridge, Derrick Carter, Doc Martin, Green Velvet, Chris Liebing, Adam Beyer, Mr C, Josh Wink, Carl Craig, Bill Patrick, Agoria, Nic Fanciulli, Marco Carola, Luciano, Behrouz, Matthew Dear, Ellen Allien, Chus & Ceballos, Loco Dice, Dan Ghenacia, Matt Tolfrey, Matthias Tanzmann, Claude VonStroke, Anja Schneider, Cassy, Dixon, Andrew Grant, Heidi, Guy Gerber, Christian Smith, Mark Knight, Jamie Jones, Justin Martin, Daniel Bell, DJ Harvey, Martin Buttrich, Ryan Crosson, Technasia, Skream, Simon Baker, Dubfire, Sharam, Seth Troxler, Ambivalent, Hector, Droog, David Scuba, Camea, Marc Antona, Shonky, Fairmont, Solomun, HOSH, Kollektiv Turmstrasse, Kenny Larkin, Lee Curtiss, Scuba, Stimming, Coyu, Andre Crom, Ernesto Ferreyra, The Martinez Brothers, Dyed Soundorom, Luca Bacchetti, Nick Curly, Mano Le Tough, Jeff Button, Noir, Lee Foss, Boris Werner, Davide Squillace, Thugfucker, El_Txef_A, The Junkies, Subb-an, J.Phlip, Carlo Lio, Shaun Reeves, Darius Syrossian, Joseph Capriati, Catz 'N Dogz, Nicole Moudaber, Brodinski, Damian Uzabiaga, Click | Click, Maher Daniel, Ida Engberg, Nitin, My Favorite Robot, Cesar Caballero, Lauren Lane, Adnan Sharif, Alan Fitzpatrick, Adriatique, Uner, Diego Moreno, Andy Martin, Guti, Danny Daze, Christian Löffler, Boris, Alix Alvarez, Leon, tINI, Renato Ratier, Nathan Barato, Tale Of Us, Andhim, Eric Volta, Ataxia, Pleasurekraft, Art Department, Miguel Campbell, David August, DJ Tennis, Elio Riso, Alessandro Mogarelli, Maceo Plex, Adam Shelton, Antonio Piacquadio, Eats Everything, Richy Ahmed, Louie Fresco, Arjun Vagale, Benoit & Sergio, Visionquest, Ricardo Albuquerque, Mark Fanciulli, Clayton Steele, Alex Rubio, Justin Jay, Hot Since 82, Black Light Smoke, Just Be, Bob Moses, Apollonia, Bontan, Frank & Tony


    • Fri, 9 Jan 2015

      The BPM Festival 2015

      Danny Howells, John Digweed, Sasha, Steve Lawler, Danny Tenaglia, Carl Cox, Stacey Pullen, Lee Burridge, Green Velvet, Carl Craig, Bill Patrick, DJ Sneak, Nic Fanciulli, Luciano, Behrouz, Swayzak, Ellen Allien, Joris Voorn, Chus & Ceballos, Loco Dice, Dan Ghenacia, Âme, Matt Tolfrey, Matthias Tanzmann, Cassy, Dixon, Henrik Schwarz, Butane, Andrew Grant, Dennis Ferrer, Guy Gerber, Mark Knight, Jamie Jones, Justin Martin, Chaim, Ryan Crosson, Technasia, Deadbeat, Skream, D'Julz, Sharam, Seth Troxler, Ambivalent, Hector, Marcus Worgull, Robbie Akbal, David Scuba, DJ Boris, Camea, Shonky, Solomun, Lee Curtiss, Scuba, Alex Graham, Coyu, Jon Rundell, The Martinez Brothers, Dyed Soundorom, Mano Le Tough, Jeff Button, Lee Foss, Davide Squillace, Alex Niggemann, Thugfucker, Wolf + Lamb, Soul Clap, Robert Dietz, Delano Smith, The Junkies, Subb-an, Carlo Lio, Shaun Reeves, Adam Port, Joseph Capriati, Nicole Moudaber, Damian Uzabiaga, DJ Qu, Miguel Puente, Click | Click, Nitin, My Favorite Robot, Tanner Ross, &ME, Cesar Caballero, No Regular Play, David Mayer, Lauren Lane, Cesar Merveille, Adnan Sharif, Alan Fitzpatrick, Andrea Oliva, Adriatique, Uner, Diego Moreno, Guti, Danny Daze, Joy Orbison, Maya Jane Coles, Jackmaster, Anthony Attalla, Leon, tINI, Jimmy Edgar, Nathan Barato, Tale Of Us, Alex Arnout, Ben UFO, Pleasurekraft, Art Department, Cajmere, DJ Tennis, Patrick Topping, Adam Shelton, Antonio Piacquadio, Eats Everything, Richy Ahmed, Louie Fresco, Arjun Vagale, Benoit & Sergio, Ben Seagren, Visionquest, Mind Against, Chad Andrew, Denney, David Gtronic, Aquarius Heaven, Bambook, Dusky, Brohn, Delia Ros, Baikal, Navid Izadi, Digitaria, dAvi A, Bardia F, Andy Philp, Kidnap, Gorgon City, Clarian, Caleb Calloway, Apollonia, Aidan Lavelle, Christian Len, Amtrac, Adrian Hour, John Kaberna, De La Swing, Soul Of Hex, Rony Seikaly, Anabel Englund, Jordan Epperson
      Center
      TBA - Mexico
      312


    • Fri, 6 Jan 2017

      The BPM Festival 2017

      Danny Tenaglia, Carl Cox, Erick Morillo, Doc Martin, Chris Liebing, Carl Craig, Gene Farris, Bill Patrick, Behrouz, DJ Heather, Ellen Allien, Chus & Ceballos, Cassy, Dennis Ferrer, Christian Smith, Daniel Bell, Chaim, D'Julz, Dubfire, Droog, David Scuba, Cryptik, Cristian Varela, Butch, Coyu, Basic Soul Unit, Alex Bau, Dyed Soundorom, Derek Plaslaiko, Davide Squillace, Delano Smith, Andre Buljat, Leo Janeiro, Carlo Lio, Adam Port, Andreas Henneberg, Catz 'N Dogz, David Keno, Fabrice Dayan, DoubtingThomas, Dani Vescovi, &ME, Edu Imbernon, Adnan Sharif, Chuck Daniels, Andrea Oliva, Adriatique, Andy Martin, BOg, Anthony Attalla, Boris, Bonobo, Addy, Francisco Allendes, Cuartero, Balcazar, Detlef, George FitzGerald, Dany Rodriguez, DADON, Ben Annand, BenSol, Dave Turk, Emanuel Satie, Art Department, Chris Larsen, Cajmere, Alex Kennon, Elio Riso, Cocodrills, David Berrie, Bas Ibellini, Dwight Evan, Chad Andrew, Denney, CJ Jeff, Ricardo Albuquerque, David Gtronic, Citizenn, Ardalan, Carlos Castano, Bambook, Fort Romeau, Dusky, Dance Spirit, Acid Mondays, Adeline, Emanate, Bastard Love, Francesca Lombardo, Brent Hayward, Delia Ros, Amine Edge & DANCE, Bardia F, Freddy Be, Bwana, Clarian, Gab Rhome, Caleb Calloway, Apollonia, Bryan Kasenic, Joseph Ashworth, Dennis Cruz, Cristoph, Demuir, Adrian Hour, Dakap, Alberto Jossue, Andy Warren, De La Swing, Better Lost Than Stupid, Evan Espinoza, Da Vid, DJ Skizzo, Frank & Tony, Anabel Englund, Carabetta & Doons, Eagles & Butterflies, Anna Tur, Denis Sulta, Dumont & Wagener, Andromo, Birds of Mind, Alyx Ander, Avision, Animal & Me, Brett Rubin, DJ Dep, Chris Garcia, Carabetta